NTX.cz
Vyhledávání

Reklama

Kamarádi

Rammstein

Čajovny v Praze

Svátek

Dnes je 16.12.2017 a svátek má Albína

Návštevy

IP adresa

23.22.136.56

Nacházíte se v sekci Investování, zpět na všechny články, nebo vybrat jinou sekci:

cestování hry investování nezařazeno počítače poezie politika recepty vtipné

Magický trojúhelník investování

"Magický trojúhelník investování představuje nástroj, pro efektivní volbu investice volných finančních prostředků, ať už se jedná o akcie, dluhopisy, komodity, podílové fondy, stavební spoření, termínované vklady nebo spořící účty."

Publikováno: 11.3.2012 v 15:49, přečteno: 11472x

Investiční rozhodování

Magický trojúhelník investování v sobě spojuje tři základní prvky každé investice. Jsou jimi výnos, riziko a likvidita. Co každé to slovo vlastně znamená?

magický trojúhelník investování

Výnos

Abychom výnos mohli nějak změřit, musíme použít výnosovou míru. Protože výnos je jen absolutní číslo a nevypovídá nic o efektivnosti investice, naopak výnosová míra je již vztažena k velikosti investice, takže je objektivní. Musíme vzít v úvahu kapitálový výnos - tedy rozdíl cen, dále důchod z investice (nejčastěji jde o dividendu nebo kupón), dále daně a v neposlední řadě transakční náklady pro investici (poplatky, analýzy apod. - celkově kolik nás to stálo, že jsme jí mohli zrealizovat).

Riziko

Očekávaná míra pravděpodobnosti neúspěchu investice. Například u spořícího účtu v bance s investicí pod 100.000 € je riziko 0%. (Vklady jsou pojištěné od státu i při krachu banky.)

Likvidita

Relativní likvidita

Je schopnost, přeměnit aktiva konkrétní investice, na "hotové" peníze v poměru k ostatním investicím. Jednotkou je index, nebo %.

Absolutní Likvidita

Je nejkratší čas, za který je možné tuto proměnu aktiv na "hotové" peníze provést. Jednotkou je čas, zejména dny, měsíce, roky.

Pravidla magického trojúhelníku investování

Z těchto pravidel lze odvodit definici racionálního investora. To je investor, jež preferuje nejlikvidnější investici s nejvyšším výnosem a nejnižším rizikem.

Jak správně investovat?

Ať už se rozhodnete investovat do akcií, státních dluhopisů, komodit, podílových fondů, stavebního spoření nebo třeba jen vložit své volné finanční prostředky na termínovaný vklad, nebo spořící účet, vždy se musíte řídit několika poučkami.

  1. Jasně si stanovit kdy budu potřebovat své investované prostředky zpět, spolu s výnosem, který mi investice přinese. Tedy stanovit maximální absolutní likviditu investice.
  2. Pozorovat svůj postoj k riziku a stanovit maximální možné riziko investice.
  3. Pamatovat na 3 pravidla magického trojúhelníku a chovat se jako racionální investor.
  4. Stačí si tedy určit maximální likviditu a riziko. Výnos investice je odvozený od toho, jak dlouho investované peníze nepotřebujete likvidní a jakou míru rizika jste ochotni unést.

Publikováno: 11.3.2012 v 15:49, přečteno: 11472x

Další články ze sekce Investování, nebo přejít na všechny články.


Komentáře

Zatím nikdo nepřidal komentář.


 3386 

Talmer © 2008-2017 | NTX.cz - Zábavní server s vtipy, citáty a Murphyho zákony
Zdroj RSS | Načteno za: 0.01 s | Tvorba www od Zajimava.cz