NTX.cz
Vyhledávání

Reklama

Kamarádi

Rammstein

Čajovny v Praze

Svátek

Dnes je 16.12.2017 a svátek má Albína

Návštevy

IP adresa

23.22.136.56

Nacházíte se v sekci Politika, zpět na všechny články, nebo vybrat jinou sekci:

cestování hry investování nezařazeno počítače poezie politika recepty vtipné

Socialismus není to pravé pro příští volby

"Ilustrace socialismu na příkladu třídy studentů. Proč je socialismus horší oproti kapitalismu? V čem spočívá jeho slabina? V závěru sepsané poučení z příběhu."

Publikováno: 25.1.2012 v 20:01, přečteno: 3224x

Profesor ekonomie na vysoké škole v USA učinil prohlášení, že on dosud nikdy nevyhodil jediného studenta, ale v poslední době selhala celá jedna třída. Tato třída trvala na tom, že Obamova verze socialismu funguje a že ve výsledku nikdo nebude chudý a nikdo nebude bohatý. Všichni si budou rovni.

Profesor

Profesor reagoval: „Ok, uděláme v této třídě experiment a aplikujeme Obamův plán.“ Všechny známky budou průměrné a každý dostane stejnou známku, takže nikdo nedostane F (americká obdoba 5), ani nikdo nedostane A (americká obdoba 1).

Po prvním testu byly známky zprůměrovány a všichni dostali B. Ambiciózní studenti, kteří se pilně připravovali, byli naštvaní a naopak studenti, kteří se připravovali jen letmo, byli nadšení.

Přišel čas druhého testu. Studenti, kteří se připravovali u prvního málo, se připravovali ještě méně a někteří z těch pilnějších se rozhodli, že také nebudou studovat tolik jako prve, když dostanou průměrnou známku a tak studovali taktéž méně. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, byla to známka D.

Když přišel na řadu třetí test, známka, kterou všichni obdrželi, byla F. Po zveřejnění známek došlo k hašteření, obviňování a nadávání. Vše vedlo k pocitu viny, ale nikdo nevinil sebe, ale ostatní. Nikdo totiž nechtěl studovat pro prospěch někoho jiného.

K jejich velkému překvapení všichni propadli a pan profesor jim řekl, že ze stejného důvodu nemůže fungovat socialismus. Když něčemu věnujete velké úsilí, zasloužíte si za to velkou odměnu. Když vám vláda vaší odměnu vezme a přerozdělí ji, nikdo není ochotný vyvíjet velké úsilí. Nemůže to být očividnější, než to je na tomto příkladu.

Proto nezapomeňte, čeká nás všechny velký test. Příští volby.

5 nejlepších poučení z tohoto příběhu

  1. Není možné uzákonit chudé bohatšími tím, že ze zákona seberete bohatým.
  2. Co někdo dostane bez práce, jiný musel odpracovat, aniž by za to něco dostal.
  3. Vláda nemůže dát nic nikomu, co by nejprve nesebrala někomu jinému.
  4. Bohatství se nemůže rozmnožit tím, že se rozdělí.
  5. Když polovina lidí dostane nápad, že nemusí pracovat, protože druhá polovina se o ně bude starat a současně ta druhá polovina se ztotožní s myšlenkou, že není dobré pracovat, protože odměnu za jejich práci dostane ta první polovina, tak je to počátek konce každého národa.

Publikováno: 25.1.2012 v 20:01, přečteno: 3224x

Další články ze sekce Politika, nebo přejít na všechny články.


Komentáře
Daniel Masopust15.5.2012 v 11:28

Tento příběh má několik vad. Ale hlavní chybou je předpoklad, že v socialismu někdo mohl beztrestně nechodit do práce. Existoval totiž trestný čin příživnictví a i v socialismu existoval morální kodex, který obsahoval větu: "Poctivá práce ve prospěch společnosti: Kdo nepracuje, ať nejí." Tedy nešlo o to, pěstovat příživnictví, jak se v tomto článku děje, ale naopak mu bránit.

Colobrnda19.8.2012 v 15:43

Komentátor, hájící socialismus, předpokládá, že "chodit do práce" je totéž co "pracovat" a "pracovat" je totéž co "vytvářet smysluplné hodnoty", které společnosti něco přínášejí. Tohle ovšem za socialismu neplatilo ani vzdáleně: Všichni chodili do práce a někteří se tam skutečně nadřeli, často ovšem zbytečně. Řada lidí se v práci nepřetrhla a přesto se měla lépe než ti, co dřeli. V tom tedy daný příklad z USA sedí. Nesedí ovšem v tom, že někteří dřeli a nemohli se na to vykašlat, protože pracovali třeba za podnikový byt, zatímco v kanclu hned vedle bylo veselo, pilo se kafíčko, klábosilo, telefonbovalo s přáteli a mezitím dělaly zbytečné výkazy brigádnických hodin nebo lopitické nástěnky, které kromě kontrol nikdo nečetl.


 9311 

Talmer © 2008-2017 | NTX.cz - Zábavní server s vtipy, citáty a Murphyho zákony
Zdroj RSS | Načteno za: 0 s | Tvorba www od Zajimava.cz