NTX.cz
Vyhledávání

Reklama

Kamarádi

Rammstein

Čajovny v Praze

Svátek

Dnes je 22.1.2018 a svátek má Slavomír

Návštevy

IP adresa

54.227.104.40

Nacházíte se v sekci Investování, zpět na všechny články, nebo vybrat jinou sekci:

cestování hry investování nezařazeno počítače poezie politika recepty vtipné

Cena zlata na komoditních trzích neúnavně roste

"To je sice známý fakt posledních minimálně 10 let, avšak v posledních dvou měsících cena zlata doslova odstartovala nahoru. Co za tím stojí?"

Publikováno: 19.4.2011 v 22:54, přečteno: 3260x

Rostoucí cena zlata

Co ovlivňuje jeho cenu? Jako u všeho, musíme odpovědět, že je to poptávka a nabídka. Aby cena rostla, musí buď růst poptávka, nebo klesat nabídka, jiná možnost není. A jelikož zlata neubývá, nabídka rozhodně klesat nemůže, ba naopak, spíše by mohla růst, což by způsobovalo pokles ceny.
Hybatelem je tedy poptávka. Proč v posledních letech a měsících roste poptávka po zlatě? Proč lidé chtějí zlato?

Čím je zlato jako investice tak zvláštní?

Důvodů může být samozřejmě více.

Snad ve všech státech na světě, je zlato nezdaněno. Rozhodně ve všech státech Evropské unie, podle směrnice z roku 1998, je investiční zlato osvobozeno od DPH. V dobách finančních krizí a válkách je zlato jistota. Tradice zlata sahá přes 2 a půl tisíciletí do minulosti. Zlato bylo využíváno jako platidlo - obsaženo v mincích, již od roku 560 př. n. l. a to až do roku 1971 (konec Brettonwoodského měnového systému). Ale i po roce 1971 je zlato zajímavé, a to jako nositel hodnoty. Jistota je, že vždycky mít nějakou bude. A na následujícím obrázku si můžete prohlédnout, jak se tato hodnota v poslední době neustále zvětšuje.

Vývoj ceny zlata od 28.1.2011 do 19.4.2011, ceny jsou v dolarech $ za troyskou unci:

Graf ceny zlata

Růst ceny v posledních měsících, letech

Zemětřesení v Japonsku? Vliv minimální. Válka v Lýbii? Vliv nepatrný a na ropu vliv též malý. Co tedy může za tento růst? Dle mého názoru FED (Americká centrální banka) a ECB (Evropská centrální banka). A proč? Držení nominálních úrokových měr 0,25% (FED) a 1% (ECB - výhled příštích měsíců 1,25%) hluboko pod inflací, což znamená vlastně záporný reálný úrok. Úspory ve formě papírových peněz, či na běžných účtech den co den ztrácejí svou kupní sílu. Průměrná meziroční míra inflace se v prvních měsících roku 2011 v ČR pohybovala na 1,7%. Více o inflaci najdete na stránkách ČSÚ.

To v důsledku znamená, že úspory se reálně znedohodnocují o 0,7% ročně, zatímco zlato se naopak zhodnocuje. O kolik % p.a závisí na konkrétní investici. Položme si tedy otázku, proč neinvestovat do zlata?

Investice do zlata

Není však již pozdě? Co nám zaručí, že cena zlata bude růst nadále, jako rostla doteď? Výnosy minulé, nejsou zárukou výnosů budoucích. Platí vždy a všude a proto je na místě otázka, není dnes, nebo zítra již pozdě naskakovat do rozjetého vlaku?
Ohledně cen zlata padlo již mnoho předpovědí, z níchž některé, které předpovídali prudký pád u cen 1400 až 1500 dolarů za troyskou unci (31,1g) nebyly naplněny. Další předpovědí spekulují na pád cen zlata u linie 2000 dolarů za unci, ale jsou tu i takové předpovědi, které tvrdí, že není důvod, proč by zlato mělo někdy ztrácet hodnotu a předpovídají růst jeho cen až k závratným 5000 dolarům.
Investování do zlata, je tedy na každém z nás.

Publikováno: 19.4.2011 v 22:54, přečteno: 3260x

Další články ze sekce Investování, nebo přejít na všechny články.


Komentáře

Zatím nikdo nepřidal komentář.


 1128 

Talmer © 2008-2018 | NTX.cz - Zábavní server s vtipy, citáty a Murphyho zákony
Zdroj RSS | Načteno za: 0 s | Tvorba www od Zajimava.cz